Leki homeopatyczne
Cera naczynkowa jest bardzo delikatna, cienka i wrażliwa, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy ją stosowanie odżywiać i wzmacniać, a także zapewnić odpowiedni poziom ochrony, ponieważ jest podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak suche powietrze, temperatury, ostre jedzenie czy nawet silne emocje.
Cera naczynkowa — czym się objawia?
Cera naczynkowa cechuje się mało elastycznymi, umieszczonymi płytko pod skórą naczyniami krwionośnymi. Typowym objawem są tzw. pajączki, czyli pękające naczynka. Pod wpływem czynników zewnętrznych (np. słońce, mróz, wiatr), na twarzy może pojawiać się rumień, który utrzymuje się nawet przez kilka godzin.
Występowanie cery naczynkowej ma podłoże genetyczne. Najczęściej pojawia się u osób z jasną karnacją i blond włosami. Pajączki mogą jednak ujawniać się również z powodu chorób (np. nadciśnienie tętnicze), alergii, zmian hormonalnych itp.
Niekiedy wrażliwa cera naczynkowa pod wpływem czynników reaguje nie tylko rumieniem, ale również innymi objawami, takimi jak opuchlizna, pieczenie, swędzenie. Przyczyną tych dolegliwości jest efekt rozszerzania się naczyń krwionośnych, które nie wytrzymują ciśnienia krwi i pękają. Pojawiają się najczęściej w okolicy policzków, nosa i brody.
Zasady pielęgnacji cery naczynkowej
Cera naczynkowa wymaga szczególnego podejścia do codziennej pielęgnacji i wyboru odpowiednich kosmetyków. Muszą to być wyjątkowo delikatne preparaty, najlepiej bezzapachowe. Powinny działać przeciwrumieniowo i przeciwzapalnie. Konieczne jest optymalne nawilżenie skóry i wzmocnienie jej bariery ochronnej. Zalecane są też kremy rozjaśniające i zmniejszające obrzęki, a także maseczki łagodzące, relaksujące oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Niezbędna jest również stosowana ochrona przed promieniami słonecznymi. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki do cery naczynkowej dostępne w aptekach.
Dermokosmetyki stworzone z myślą o cerze naczynkowej
– Bioderma BB Sensibio AR. Jest to krem do stosowania na co dzień, który nie tylko maskuje widoczne naczynka, ale również chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Doskonale reguluje biologiczne mechanizmy wpływające na rozszerzanie naczynek. Jest lekki, nie obciąża skóry. Wzmacnia jej barierę ochronną dzięki glicerynie, a za sprawą alantoiny i oleju canola działa łagodząco.
– Avene Mleczko oczyszczająco-odświeżające. Idealne do codziennego oczyszczania cery naczynkowej. Łatwo zmywa makijaż i usuwa zanieczyszczania, a jednocześnie zmniejsza przejściowe zaczerwienienia, zapewniając przy tym delikatny efekt chłodzący.
– La Roche-Posay Rosaliac UV Legere. Wzmacniający krem nawilżający do skóry naczynkowej z ochroną UV. Zapewnia głębokie nawilżenie, podnosi elastyczność i jędrność skóry. Ochrona UV zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jest to idealny dermokosmetyk do pielęgnacji cery ze skłonnością do teleangiektazji. Potrójna formuła pozwala skutecznie zniwelować zaczerwienienia i wzmocnić skórę.
– SVR Sensifine AR. Jest to termoregulujący krem do cery naczynkowej. Chłodzi skórę i zapobiega powstawaniu rumienia. Poprawia mikrokrążenie, redukuje widoczność naczyń krwionośnych, koi i łagodzi stany zapalne. Doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji.