Leki homeopatyczne
Suplementy diety zaliczane są do kategorii środków spożywczych. Nie są to leki, a celem nie jest leczenie chorób. Ich przeznaczenie jest zupełnie inne — stanowią uzupełnienie normalnej diety. Stanowią skoncentrowane źródło witamin i składników mineralnych (lub innych składników), których potrzebuje nasz organizm do funkcjonowania.
Aby jakiś produkt zyskał miano „suplementu diety”, musi mieć określone właściwości i spełniać obowiązujące kryteria związane nie tylko ze skutecznością, ale i bezpieczeństwem stosowania.
Obecnie na rynku istnieje wiele różnorodnych suplementów diety. W tym artykule podpowiemy, jak je wybierać i stosować, aby skutecznie uzupełniać codzienną dietę o cenne składniki odżywcze.
Najważniejsze zasady rozsądnej suplementacji
– Suplementy diety to nie leki. Chociaż wspomnieliśmy o tym na początku, warto powtórzyć tę zasadę, celowo umieszczając ją na początku listy. To bardzo ważne, aby nie traktować suplementów diety jak leków. Ich rola jest zupełnie inna. Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, w pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z lekarzem.
– Suplementy diety nie zastąpią zdrowej urozmaiconej diety. To kolejna istotna zasada, którą należy umieścić na szczycie naszej listy. Suplementacja nigdy nie zastąpi zdrowej, urozmaiconej diety. Jest to wyłącznie jej uzupełnienie. Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia zawsze powinno być odpowiednio skomponowane pożywienie.
– Stosuj suplementy diety tylko w uzasadnionych przypadkach. Są to produkty, które powinny być stosowane wówczas, gdy wraz z dietą nie dostarczamy odpowiedniej ilości składników lub też z powodów zdrowotnych wykazujemy zwiększone zapotrzebowanie na określone witaminy, mikro- lub makroelementy. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto porozmawiać z lekarzem na temat stanu zdrowia oraz specyfiki diety. Wskazane może być też wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych, które dadzą ci pewność co do zasadności suplementacji.
– Zawsze zapoznaj się ze wskazaniami wybranego suplementu diety. Zawsze poznaj szczegóły dotyczące zaleceń związanych ze stosowaniem konkretnego suplementu. Musisz sprawdzić, czy dany produkt może być przez ciebie spożywany. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku suplementacji u dzieci, kobiet w ciąży czy osób cierpiących na choroby przewlekłe.
– Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki suplementu diety. Pamiętaj, że nadmiar składników w diecie jest równie niebezpieczny co niedobór. Nigdy nie przekraczaj więc dawki określonej przez producenta.
– Weź pod uwagę możliwe interakcje suplementu z przyjmowanymi lekami. Niektóre suplementy mogą negatywnie wpływać na działanie leków, dlatego zawsze poinformuj lekarza o stosowanej lub planowanej suplementacji.
– Pochodzenie suplementów diety ma znaczenie. Nie należy kupować suplementów diety z niesprawdzonych źródeł. Najlepiej wybierać produkty z apteki. Zachowaj ostrożność w przypadku sprzedaży internetowej. Jeśli chcesz zamówić suplementy diety online, wybierz aptekę internetową.
– Nie wierz reklamom. Reklamy nie powinny być jedynym źródłem informacji na temat wybieranych suplementów diety. Zawsze warto dowiedzieć się nieco więcej na temat wybranego produktu, korzystając z rzetelnych i bezstronnych źródeł wiedzy. Możesz też zapytać o dany suplement lekarza lub farmaceutę.
– Ostrożnie stosuj suplementację. Jeśli podczas stosowania suplementów diety, zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony organizmu, wstrzymają się z jego stosowaniem i najlepiej skonsultuj się z lekarzem.
– Wybieraj tylko bezpieczne suplementy wpisane do Rejestru Produktów opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.